Nejlepší evropské filmové lokace: vhlavní roli Paříž, Londýn, Řím
Středa, 15.4.2020
Žijete filmem, ale Hollywood je pro vás přece jen trochu daleko? Pokud se vám nechce až za velkou louži a nelpíte ryze na americké produkci, rozjeďte se po stopách hvězd stříbrného plátna do Evropy. Rozmanitost krajiny Starého kontinentu, pulzující metropole i nesčetné množství historických památek vyhovuje snad každému filmovému žánru. Nabízíme vám inspiraci na nejslavnější evropská místa natáčení – Londýn, Paříž a Řím. Nechte se jimi inspirovat k filmové turistice po Evropě.
Londýn v zajetí kouzel i romantiky
Metropoli Velké Británie jste mohli vidět v desítkách, ne-li stovkách filmů, a celosvětově se tak řadí k městům, kde se točilo nejvíce filmů. Ty nejznámější se datují hlavně do 21. století.
Londýn zazářil hned v několika filmech po boku Hugha Granta. Mimo devadesátkový film Čtyři svatby a jeden pohřeb patří k nejúspěšnějším Notting Hill z roku 1999, který se divákům dostal pod kůži natolik, že i po dvaceti letech turisté z celého světa hledají ve stejnojmenné čtvrti slavné knihkupectví i modré dveře od bytu, kde „strávila noc“ Julia Roberts.
Ještě větším fenoménem se stal Deník Bridget Jones s Renée Zellweger o dva roky později. Ta pro změnu bydlela nedaleko Borough Market v blízkosti stanice London Bridge v centru města. Mimochodem je to jen kousek od vchodu do Děravého kotle, který si fanoušci Harryho Pottera určitě pamatují z části Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Kouzelnické stopy můžete v Londýně zaregistrovat také v budově Australia House v ulici Strand, která představuje Gringottovu banku, a samozřejmě na nádraží King’s Cross.
A teď se přiznejte, kdo viděl Lásku nebeskou alespoň desetkrát? Pokud plánujte první cestu do Londýna, využijte místa natáčení jako seznam „co vidět v Londýně“. Během lovu lokací totiž pravděpodobně uvidíte i to nejzajímavější z hlavního města.
Už na letišti Heathrow si můžete odškrtnout jednu z nich a poté pokračovat třeba ke kostelu ve čtvrti Mayfair, kde zazněla píseň „All you need is love“. Nákup suvenýrů zrealizujte v obchodním centru Selfridges na Oxford Street, v němž Alan Rickman kupoval náhrdelník pro svou asistentku, nebo v Gabriel's Wharf. Krom toho, že zde najdete onu lavičku, kde Liam Neeson se svým synem poprvé řešil lásku a utrpění zamilovaného, tu objevíte celou řadu originálních obchodů, kaváren a restaurací.
Další z řady filmů a seriálů, které se točily v Londýně, by vydaly na menší filmovou publikaci. Pro zajímavost jmenujme například filmy: Sbal prachy a vypadni, Zlaté oko, Šifra mistra Leonarda, Počátek, Paddington, filmovou sérii s Benedictem Cumberbatchem Sherlock nebo Spiderman: daleko od domova.
Paříž tajemná i geometrická
Snad nejšarmantnější město na světě propůjčilo svou denní i noční tvář nesčetně filmům všech žánrů i délek a je jako stvořené pro filmový turismus po Evropě. Že se tvůrci nehrnou výhradně k Louvru nebo Eiffelovce, dokazují filmy jako Půlnoc v Paříži, Počátek, Šifra mistra Leonarda nebo Hanební Pancharti. A kde to v Paříži „roztočit“ ve velkém filmovém stylu?
Půlnoc v Paříži režiséra Woodyho Allena je přímo reklamou na Paříž. Necháte-li se inspirovat filmem, objevíte jedny z nejkrásnějších míst hlavního města Francie, i když je třeba počítat, že výlet to nebude zrovna nízkorozpočtový.
Pokud byste toužili po stejném hotelu, v jakém byli ubytováni Gil a jeho snoubenka s rodiči, rezervujte si pokoj v pětihvězdičkovém hotelu Le Bristol, který se už od roku 1924 nachází v centru Paříže v ulici Faubourg Saint Honoré. S největší pravděpodobností tam potkáte i mnohé slavné osobnosti.
Inspirovat se můžete i v případě restaurací. Le Grand Véfour, k jejímž hostům skutečně patřili Napoleon, Victor Hugo, Jean Paul Sartre a mnozí další, je zážitkem nejen gurmánským. Neméně příjemně se budete cítit i v restauracích Poul, či Polidor, kde budete mile překvapeni i cenami.
Na prohlídku všech lokací Půlnoci v Paříži si vyhraďte alespoň týden, program budete mít nabitý. Z muzeí se nabízí Musée de l'Orangerie, Musée des Arts Forains nebo Rodinovo muzeum v hotelu Biron. Nevynechte ani návštěvu Monetových zahrad, kde se kromě muzea Clauda Moneta nachází také impresionistické muzeum d’Art Américain.
Kdo zná snímek dobře, jistě zaregistroval i zámeček a zahrady ve Versailles, Montmartre, baziliku Sacré-Cœur, či most Alexandra III.
V Paříži se částečně odehrává i část oscarového Počátku s Leonardem DiCapriem. Vzpomínáte na geometrickou architekturu snů, kterou Ariadne navrhla v pařížských ulicích? Tyto scény se natáčely v ulici César Franck a na mostě Bir Hakeim.
Filmové zpracování bestselleru Šifra mistra Leonarda spisovatele Dana Browna vychází z předlohy poměrně věrně, a to včetně míst, kde se dobrodružství symbologa Roberta Langdona odehrává. Ne všechny lokace však v Paříži reálně jsou. Například pařížská přednášková místnost je ve skutečnosti umělecký a konferenční sál Fairfield Hall v Surrey ve Velké Británii. Ostatní místa jako slavný Louvre, Pont du Carrousel, kostel Saint-Sulpice, či hotel Ritz jsou pravé, stejně jako je autentický mnichův byt s výhledem na baziliku Sacré-Cœur v Montmartru.
Hanební pancharti režiséra Quentina Tarantina přímo svádějí k návštěvě francouzského venkova a povyražení do pařížských ulic. V případě tohoto filmu pro vás máme jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. To dobrou je, že za většinou lokací nemusíte uhánět přes tisíc kilometrů daleko. Tou smutnější, že Paříž má v celém filmu jen malou vedlejší roli.
Natáčení probíhalo hlavně v Německu ve filmových studiích Babelsberg nedaleko Berlína. Tam vzniklo například i kino Le Gamaar. Pokud jste se těšili na posezení v restauraci Chez Maurice, ani tu v Paříži nenajdete. Jedná se o populární berlínský podnik Café Einstein. Jediným autentickým pařížským místem je bistro La Renaissance v ulici Championnet.
Římská elegance v každém detailu
V případě římských filmových lokací se derou do popředí zejména pamětihodnosti a historická místa. Platí to pro filmy 20. i 21. století. Bez římských kulis by nevznikly filmy jako legendární Sladký život Federica Felliniho, či Velká nádhera. Říma se dotkly také divácky oblíbené filmy Andělé a Démoni nebo Jíst, meditovat, milovat. A to je jen krátký výčet toho nejlepšího, co filmové turisty láká do Říma.
Pravděpodobně nejslavnější film Itálie Sladký život (La Dolce Vita) kombinuje reálné lokace s těmi studiovými. Ve filmových studiích Cinecittà Studios vzniklo na 80 míst od kopule baziliky sv. Petra po mnohé noční podniky. „Pravý“ Řím lze vidět například u scén z paláce Bassano di Sutri, který byl později přejmenován na Giustiniani Odescalchi Palace, a skutečná je také fontána di Trevi.
Oproti tomu Velká nádhera režiséra Paola Sorrentina využívá nejkrásnější místa Říma téměř výhradně v originále, a tak má divák to štěstí vidět nejznámější historické památky i méně známá zákoutí v plné kráse. Ani plátno a um kameramana ovšem nemůže nahradit osobní zážitky. A jak by měl vypadat scénář vaší návštěvy?
Začnete například u starořímských Caracallových lázní, které byly postaveny už na začátku 3. století. Historie na vás dýchne také při procházce parkem Parco degli Acquedotti, jejž charakterizují mohutné akvadukty, nebo při prohlídce kostelíku San Pietro in Montorio, ležícího na kopci Janiculus. Odtud se vám naskytne úžasný výhled na celou metropoli.
Luxusní prostory pro římskou smetánku reprezentují například renesanční Villa Medici s přilehlými zahradami, barokní palác a muzeum Palazzo Barberini, luxusní resort Via di Villa Pepoli, či sál Salone delle Fontane.
Mezi další honosná sídla, která pro natáčení tvůrci využili, se řadí Orsini Palazzo Taverna, Palazzo Spada, Palazzo Braschi, Palazzo Altemps a další.
Řím účinkuje také v několika filmech americké produkce. Například natáčení volného pokračování Šifry mistra Leonarda Andělé a démoni probíhalo u římského Pantheonu, na náměstí Piazza del Popolo, u Fontány čtyř řek na náměstí Piazza Navona a Andělském hradě, kde jste mohli poznat i pasáže z filmu Jíst, meditovat, milovat s Julií Roberts v titulní roli.
Mohlo by vás zajímat
- Kde se točily největší kasovní trháky v dějinách kinematografie aneb filmový turismus mimo Evropu
- Eurovíkendy v evropských metropolích
- Novinky a tipy na nezapomenutelnou dovolenou