Vydejte se po stopách nejkrásnějších památek UNESCO v Evropě

Čtvrtek, 26.9.2019

Blížící se podzim a osvěžující teploty přejí poznávání měst a jejich pamětihodností i přírodních krás. Vydejte se po stopách památek ze seznamu UNESCO a poznejte to nejkrásnější, co Evropa nabízí. Vytvořili jsme pro vás žebříček TOP 7 evropských památek UNESCO, které rozhodně musíte vidět.

Riomaggiore, Cinque Terre, Itálie

Italské Benátky

Benátky, slavné město na laguně láká turisty na romantické plavby gondolou po svých kanálech, skvostné pamětihodnosti i jedinečnou atmosféru a přehlídky v rámci únorového karnevalu. Celé město je mimořádným architektonickým dílem, v němž snad každá budova obsahuje výtvory některého z největších světových umělců. Benátky by na svůj seznam „must see“ měl zařadit každý cestovatel. Objevujte Náměstí sv. Marka, plujte po Kanálu Grande a navštivte překrásné benátské chrámy v rámci prodlouženého víkendu v Benátkách.

Canal Grande, Benátky, Itálie

Chorvatská Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera v Chorvatsku je dech beroucí soustava jezer propojených vodopády a kaskádami na horním toku řeky Korana. Mezi památky světového dědictví UNESCO patří Národní park Plitvická jezera už od roku 1979. Jezerní soustavu obklopují vápencové masivy Velká a Malá Kapela a Pleševica. Neuvěřitelné přírodní bohatství parku dokládají následující čísla – nachází se zde na 16 jezer, 140 vodopádů, 20 jeskyní a bukové, jedlové, smrkové a tisové lesy, které jsou domovem medvědů, srn a mnoha vzácných druhů ptáků.

NP Plitvická jezera, Chorvatsko

Řecký Akropolis

Akropolis v řecké metropoli Athény je nejvýznamnějším architektonickým a uměleckým komplexem, který řecká antika předala světu. Jde o symbol vzniku lidské civilizace a demokracie a místo představující genialitu starověkých stavitelů i filosofů. Skalnatému pahorku tyčícímu se nad hlavním řeckým městem dominuje slavný chrám bohyně Athény Parthenon. Akropolis toho však ukrývá mnohem více – přesvědčte se sami na eurovíkendu v Athénách.

Akropolis, Athény, Řecko

Norský Geirangerfjord a Nærøyfjord

Geirangerfjord a Nærøyfjord, dva ledovcové fjordy ležící 120 km od sebe, patří mezi nejobdivovanější fjordy nejen Norska, ale celého světa. Jde o jedny z nejdelších a nejhlubších fjordů planety. Jejich strmé skalní stěny se zvedají do výšky až 1400 metrů nad hladinou Norského moře. Mezi výjimečné přírodní krásy zdejší krajiny patří četné vodopády, listnaté a jehličnaté lesy, ledovce a ledovcová jezera i majestátní hory. Pokud vás lákají přírodní divy, jsou norské fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord tím pravým tipem na jednu z nejkrásnějších evropských památek přírodního dědictví UNESCO právě pro vás.

Geirangerfjord, Norsko

Ruský Kreml a Rudé náměstí

Rudé náměstí je centrem nejenom Moskvy, ale i celého Ruska. Přilehlý Kreml, původní sídlo ruských knížat a carů, je neodmyslitelně spjat s těmi nejdůležitějšími historickými a politickými události v Rusku. Podoba Kremlu a Rudého náměstí této slavné historii odpovídá – jde o nejimpozantnější místa celé Moskvy. Pohádkový chrám Vasila Blaženého, Chrám Matky Boží Kazaňské, Státní historické muzeum i obchodní dům GUM na Rudém náměstí jsou skutečně skvostnými ukázkami okázalé ruské architektury. Přesvědčte se o tom na vlastní oči během prodlouženého víkendu v Moskvě.

Chrám Vasila Blaženého, Rudé náměstí, Moskva

Irský Obrův chodník

Giant's Causeway neboli Obrův chodník se nachází v Severním Irsku v hrabství Antrim. Jde o obří kamenné varhany ležící podél pobřeží, která se skládají přibližně ze 40 tisíc masivních čedičových sloupů černé barvy vyčnívajících z moře. Jejich vznik byl způsoben sopečnou činností před zhruba 50-60 miliony let. Každému, kdo jednou spatří Obrův chodník na vlastní oči, je okamžitě jasné, co inspirovalo legendy o obrech kráčejících po moři ze Severního Irska do Skotska.

Giant's Causeway, Severní Irsko

Belgické Bruggy

Krása belgického městečka Bruggy ohromí každého na první pohled. Tyto „Benátky severu“ jsou mezi památkami UNESCO v Evropě relativním nováčkem – na seznam světového dědictví byly zapsány až v roce 2000. To však nic neubírá jejich kráse. Původní středověké osídlení si dodnes zachovává historický ráz. Nádherné gotické stavby v centru města Bruggy potěší každé oko, nejvíce však fanoušky architektury. Milovníci romantiky zase ocení prožitek z úchvatných pohledů na zdejší kanály lemované historickými budovami.

Bruggy při západu slunce, Belgie

Co by vás mohlo zajímat

Zaujaly vás místa zmíněná v našem žebříčku nejkrásnějších památek UNESCO v Evropě? Pak vás možná budou zajímat i další témata.

Další články

Naše tipy, kam na levnou zimní dovolenou k moři

27.11.2023

Nejkrásnější vánoční trhy 2023 v evropských městech

24.10.2023

Dovolená v říjnu: naše tipy, kam za teplem k moři

18.09.2023

Kde najdete nejkrásnější pláže světa roku 2023? Náš TOP výběr!

16.06.2023

Kam na dovolenou v květnu? Přivítejte začátek sezóny ve Středomoří

26.04.2023

Kam v létě k moři? Máme pro vás tipy na levnou leteckou dovolenou

22.03.2023