1. eTravel.cz
  2. Novinky
  3. Kam a jak na dovolenou se psem

Vyrazte na nejlepší dovolenou se psem!

Pondělí, 6.4.2020

Ať už plánujete se svým čtyřnohým miláčkem vyrazit po krásách Čech, na dovolenou k moři, či na hory, výběr hotelu a přípravu není radno podcenit. Poradíme vám, jak se připravit na cestu se psem do zahraničí a kde si dovolenou s domácím mazlíčkem užijete tak, aby to byla psina i pro vás.

Bez svého psa na dovolenou nejedu

Při výběru destinace a ubytování plánujte dopředu. Nejlepší a nejvýhodnější je nákup dovolené se psem na first minute, kdy jsou zájezdy nejlevnější a nabídka nejširší. A nejedná se zdaleka jen o dovolené se psem u moře. Pouze některé hotely psy akceptují a poptávka zpravidla převyšuje nabídku. Najít kvalitní zájezdy se psem na poslední chvíli se rovná šanci na výhru v loterii. Vybírejte včas i s ohledem na dobu pro případné řešení potřebných dokladů a dokumentů. Zvažte pečlivě i způsob dopravy, abyste svého mazlíčka i sebe zbytečně netrápili.

Prázdniny pro psa aneb myslete hlavně na svého čtyřnohého přítele

Při výběru destinace bystě měli volit zejména lokality mimo masovou turistiku a nejlépe v přírodě. Léto u moře se psem raději vynechte, žádný pes není milovníkem žhnoucího slunce a rozpálených pláží. Pobyty na pobřeží si dopřejte na jaře a zkraje podzimu, kdy je klima příznivější. V létě vsaďte na lesy a hory.

Před rozhodnutím vycestovat se psem na dovolenou je třeba uvědomit si několik úskalí:

  • výrazné prodloužení cesty, pokud chcete svého mazlíčka ušetřit letu,
  • příplatek za psa, ačkoliv výjimky se najdou a některé hotely nabízejí dokonce pobyt se psem zdarma,
  • zařízení dokladů, potřebných potvrzení a léků nejen pro vás, ale i pro vašeho miláčka.

Cestování se psem má ovšem i nesporná pozitiva. Váš pes nebude tesknit po pánovi a vy s ním můžete poznat mnohá výjimečná místa, o kterých byste dříve ani nepřemýšleli.

Kam se psem na dovolenou do zahraničí?

Připravili jsme pro vás tipy na nejoblíbenější destinace pro dovolenou se psem. Ať už plánujete dovolenou se psem u moře, na horách, u jezera nebo na samotě u lesa v českých krajích, poradíme vám, kde si dopřejete nejlepší zážitky vy i váš čtyřnohý přítel.

Dovolená se psem v Itálii

Láká vás země tvaru dámské kozačky? Skvělá volba! Pro dovolenou se psem v Itálii je nejvhodnější oblast severní Itálie, kam se autem dostanete už za pár hodin. Nabízí plážovou dovolenou i pobyty u jezera. Nabídka ubytování je pestrá od apartmánů a penzionů po kvalitnější hotely akceptující domácí zvířata.

Psí pláže v Itálii

Na veřejné placené pláže se slunečníky sice psi nemohou, ale pokud si popojdete na okraj turistických letovisek, většinou najdete úsek pláže, kde budete mít prostor užít si písek i koupání všichni. Psí pláže v Itálii najdete například v Bibione, kde je pláž Pluto nebo v Caorle v Porto Santa Margherita, které nabízí psí pláže hned dvě.

V Itálii a Chorvatsku najdete řadu psích pláží


Skvělé podmínky pro dovolenou se psem v severní Itálii jsou i mimo pobřeží u jezera Lago di Garda. Tam je sice do vody psům vstup zakázán, na druhou stranu jsou zde vynikající možnosti výletů do přírody.

Raději lyže než plavky? Bohatá je nabídka také pro pobyty na horách v italských zimních střediscích

Dovolená v Chorvatsku se psem

Další z oblíbených prázdninových cílů, kde se nebudete se svými čtyřnohými parťáky nudit, je Chorvatsko. Krásná příroda, čisté moře a možnost domluvit se i bez znalosti cizího jazyka dělá z Chorvatska jednu z nejatraktivnějších přímořských destinací pro statisíce Čechů každý rok, pejskaře nevyjímaje.

Cesta se psem do Chorvatska je z hlediska doby jízdy optimální. Jestli se vyhnete kolonám v hlavní sezóně, cesta vám nezabere víc než několik hodin.

Psí pláže v Chorvatsku

I psi si v Chorvatsku přijdou na své. Koupání v moři je psům povoleno všude kromě hlavních turistických pláží, není-li vyznačeno jinak. V létě doporučujeme návštěvu pláže spíše v ranních a večerních hodinách, přece jen se mohou najít turisté, kterým přítomnost psů nemusí být příjemná. Navíc jistě i váš pes ocení menší množství lidí a příjemnější teploty.

Co nadchne vás i vašeho chlupáče, jsou chorvatské psí pláže. Na pobřeží je jich celá řada. Každá nabízí trochu něco jiného od speciálních sprch pro psy po stany poskytující pejskům stín. Pláže jako Monty's dog beach & barCrikevnici v oblasti Kvarner a na Rabu dovedly nabídku služeb pro psy k dokonalosti, a tak tu psi mají svá lehátka, hřiště i speciální menu včetně psí zmrzliny.

Další psí pláže v Chorvatsku se nacházejí například v Opatiji, Poreči, Rovinji a Umagu na poloostrově Istria, na ostrově KrkBašce, Krku, Punatu nebo Njivicích. Dalmácie vítá své čtyřnohé návštěvníky ve Splitu, Vrsi a na ostrovech Mljet, Murter a Vis. V těchto lokalitách najdete i široký výběr ubytování, kde jsou psi přijímáni s otevřenou náručí.

Pokud si budete chtít zpestřit dovolenou výletem k chorvatským jezerům, mějte pejska při sobě. Až na výjimky je v jezerech psům koupání zakázáno.

Dovolená se psem v Rakousku

Pokud nelpíte na moři, zvažte cestu k sousedům. Rakousko je perfektní zemí pro dovolenou se psem. Nabízí překrásnou alpskou přírodu, nepřeberně možností k výletům a procházkám a co se týče ubytování se psem velmi solidní nabídku apartmánů, penzionů i hotelů, kde se vy i váš mazlíček budete cítit jako doma. Mnohé ubytovací kapacity mají pro pejsky připravené pelíšky, misky na vodu, krmení a psí ručníky. Psi také běžně smí do restaurací. Některé hotely poskytují i službu hlídání a venčení.

Rakousko je celoroční destinace a vypravit se sem můžete prakticky kdykoliv. V zimě do proslulých lyžařských středisek na zimní dovolenou na horách, po zbytek roku k jezerům. Doporučujeme zejména oblast Korutan, Štýrsko, Salcbursko, Tyrolsko, ale i Vídeň a její okolí.

Na Slovensko se psem

Zahraničí na dosah ruky slibuje dovolená s pejskem na Slovensku. Největším lákadlem jsou Tatry, ne všechny stezky jsou však pro psy vhodné, a to ani tehdy, jsou-li zvyklí na dlouhé túry. Na většině území je povinností mít psa na vodítku, někde i s náhubkem. Aktuální informace najdete na webových stránkách Tatranského národního parku.

Pokud se raději držíte v nižších polohách a hledáte, kam se psem na Slovensko, doporučujeme Slovenský ráj, oblast Liptova nebo lázeňské město Piešťany.

Dovolená v Čechách se psem

Netroufáte si s pejskem cestovat do zahraničí? I v Česku jsou krásná místa, kde si dovolenou se psem užijete na 100 %. Ať už se vypravíte do Beskyd, Jeseníků, Krkonoš, na Šumavu, do Krušných, Orlických či Jizerských hor nebo dáte přednost Českému Švýcarsku, Českému ráji či rybníkům v jižních Čechách, vždy najdete dostatek možností, kam se se svým čtyřnohým společníkem podívat.

Jaký typ dopravy vybrat pro cestu se psem na dovolenou?

Pokud si můžete zvolit způsob dopravy, jeďte. Většina psů si jistě už několik cest autem za svůj život zkusila, proto pro ně nebude tento způsob dopravy úplnou novinkou. Navíc budete mít svého miláčka pod kontrolou a na očích, na rozdíl od letadla, kde pes musí cestovat po celou dobu ve schránce v kabině letadla nebo v zavazadlovém prostoru. Cesta autem může být pro psa i zábava, samozřejmě za předpokladu, že mu zajistíte ty nejlepší podmínky.

Na dovolenou se psem autem

Základem je pečlivá příprava. Psovi poskytněte dostatečný komfort a naplánujte si s ohledem na něj i trasu. Myslete na bezpečnost, ale i pohodlí všech cestujících. Menší plemena dobře snášejí přepravku, větším je vhodné zajistit prostornější místo na zadních sedadlech za použití psí autosedačky, či speciálního bezpečnostního pásu pro psy.

Se psem autem

Další možností je vyhradit psovi zavazadlový prostor oddělený mřížkou, nebo sítí. Přední sedadlo spolujezdce je psům zapovězeno z důvodu bezpečnosti psa i řidiče. Jistě byste nechtěli řešit situaci, kdy vám pes při prudším pohybu skočí do náruče, na volant, nebo dokonce pod nohy.

Na co myslet před cestou autem se psem?

Váš pes ocení, pokud mu před cestou dopřejete střídmější příděl krmení a případně vhodný přípravek předepsaný veterinářem, pokud mu bývá za jízdy špatně. Nezapomínejte na pravidelné přestávky cca po 2 až 3 hodinách, i když potřeba venčení je pro každého psa individuální. Venku mějte psa vždy na vodítku! O každé pauze dejte psovi napít, abyste předešli dehydrataci, obzvlášť v létě. Nikdy nenechávejte psa samotného v autě, a to ani na pár minut. Auto se i za krátkou chvíli mění v horkých dnech na roztopenou pec.

Zahraniční dovolená s vlastní dopravou je z hlediska nabídky zájezdů nejširší. Výběr je zejména z pobytů v Itálii, Chorvatsku, sousedním Rakousku a Slovensku.

Jak cestovat se psem v letadle

Létat se psem není nic komplikovaného, je ale třeba dopředu zvážit, zda to pes zvládne, zejména pokud máte větší plemeno, než je například jezevčík. V tom případě musí být pes po celou dobu letu v přepravce v zavazadlovém prostoru. Přeprava psa v kabině letadla je možná pouze ve schránce o velikosti příručního zavazadla, která se vejde pod sedadlo před vámi. Celková váha psa včetně schránky je zpravidla povolena do maximálně 8 kilogramů. Během letu nesmí pes schránku opustit.

Větším plemenům je vyhrazeno místo v zavazadlovém prostoru. I oni musí mít vlastní schránku. Vždy dbejte na to, aby schránka byla prostorná a pro zvíře co nejpohodlnější, minimálně tak, aby se zvíře mohlo bez problému postavit a otočit. Dovnitř mu dejte přiměřené množství jídla a vody v závislosti na době letu a také jeho oblíbenou hračku. O bezpečnost psa nemějte obavy, ke zvířatům se personál letadla chová ohleduplně, prostory v letadle jsou vytápěné a schránky bezpečně připevněné k podlaze. Po celou dobu letu dohlíží na zvířata personál letadla.

Cestu letadlem se psem v každém případě dobře zvažte. Není-li pes na schránku zvyklý, či se dokonce brání do ní vlézt, zvolte jiný způsob dopravy. Za stres váš i vašeho mazlíčka to nestojí.

Co je třeba zařídit před odletem na dovolenou se psem?

Ještě než začnete vážně přemýšlet o konkrétním cíli své dovolené, informujte se na webových stránkách Státní veterinární správy ČR o aktuálních podmínkách přepravy živých zvířat do cizích zemí. Též ověřte možnosti přepravy zvířat u leteckého přepravce.

I pes musí mít rezervované místo v letadle. Nechte si v každém případě vystavit potvrzení o rezervaci a nezapomeňte ho vzít s sebou k odletu spolu s pasem psa a potvrzením o očkování proti vzteklině. Raději nechte včas překontrolovat i platnost čipu, případně čitelnost tetování. Při návštěvě veterináře si pro jistotu vyžádejte vhodné léky, které psa uklidní v případě, že by cestu nesnášel dobře.

Vhodné je psa na cesty připojistit. Cestovní pojištění pro psa běžně nabízejí největší cestovní pojišťovny i mnohé menší. Kromě veterinárního ošetření v destinaci často kryje i náklady za způsobenou škodu psem.

Kolik stojí „letenka“ pro psa?

Každá letecká společnost si sama určuje ceny za přepravu psa letadlem. O aktuálním ceníku a podmínkách se informujte už při rezervaci letenek nebo rezervaci zájezdu v případě nákupu dovolené u cestovní kanceláře. Poplatek se nejčastěji pohybuje od 50 do 150 EUR.  

Například u letecké společnosti Smartwings je cena 59 EUR za přepravu psa do hmotnosti 8 kilogramů v kabině letadla a 119 EUR za přepravu psa v zavazadlovém prostoru. Stejné ceny mají také ČSA. Emirates umožňují přepravu pouze v nákladovém prostoru, přičemž ceny začínají na 500 USD.

Jaké doklady potřebuje pes pro cesty do zahraničí?

Pokud cestujete v rámci zemí Evropské unie, není vyřízení cestovních dokladů pro psa nic složitého. Nejprve je třeba u veterináře schváleného Státní veterinární správou nechat psa očipovat (pokud nemá jasně čitelné tetování). Díky speciálnímu mikročipu lze psa nalézt kdekoliv na světě. Poté můžete nechat psovi vystavit pas, který je platný ve všech zemích Evropské unie. Nakonec už zbývá jen ohlídat si přeočkování proti vzteklině.

Co sbalit psovi na dovolenou?

V první řadě jeho oblíbené krmivo, respektive to, na které je zvyklý. Zatímco vy si budete chtít užívat nové chutě a speciality dané země, váš pes k exotice nejspíš ani nečuchne. Také si jistě rád lehne do svého pelíšku se svou oblíbenou hračkou. Důležitá je také psí lékárnička, která by měla obsahovat desinfekci, obvazy, léky proti průjmu a zvracení, léky na alergii, případně ještě antibiotickou kožní a oční mast. Nezapomeňte přibalit repelenty proti komárům a klíšťatům, obzvlášť pokud se budete pohybovat v lese a u vody.

Další články

Plánujete letos dovolenou v Chorvatsku? Podívejte se na nejlepší chorvatské pláže, každý si zde najde tu svou. Těšte se na pláže s kamínky, oblázky, s umělými plošinami i jemným pískem vhodným pro rodiny s dětmi.
Váháte, kam na rodinnou dovolenou k moři? Poradíme vám, které destinace jsou pro vaše ratolesti nejvhodnější, ať už preferujete Itálii, Řecko či jiné země.
Inspirujte se naším žebříčkem TOP 7 nejlepších zemí na dovolenou v roce 2024, které jsme pro vás vybrali s důrazem na krásné pláže, skvělé turistické zázemí, zajímavé výletní cíle a jedinečné zážitky.
Láká vás navštívit exotickou destinaci? Inspirujte se našimi tipy na oblíbená místa a splňte si sen o dalekém tropickém ráji. Čekají vás luxusní hotely, úžasné pláže i kouzelná atmosféra. Stačí si pouze vybrat.
Přečtěte si, kde se přes zimu ohřejete a užijete si levnou exotickou dovolenou. Ať už vás lákají bližší nebo vzdálenější exotické destinace, s našimi tipy zažijete zimu, která vám díru do rozpočtu rozhodně neudělá.
Vánoce se blíží a s nimi i tradiční vánoční trhy. Připravte se na sváteční atmosféru, krásnou výzdobu, zvuk koled i chuť svařeného vína a cukroví. Náš průvodce vám prozradí, které evropské metropole letos stojí za to navštívit.