Sleva 500 Kč
Rezervujte si zájezd online a získejte
500 Kčslevu*
Více informací o slevě* platí pro vybrané zájezdy
Vyberte zemi
07.12.2019–06.02.2020

Dovolená se psem

Nemáte kam dát svého mazlíčka, když jedete na dovolenou? Dovolená se psem u moře nebo na horách je dnes už celkem běžnou záležitostí. Má ale svá specifika. Poradíme vám, kam na dovolenou se psem, jaké doklady potřebujete a jak cestovat se psem.

Bez svého psa na dovolenou nejedu

Pes je společníkem i členem rodiny a proto nepřekvapí, že řada lidí si bez něj neumí představit dny zaslouženého odpočinku. Cestovní kanceláře dnes nabízejí apartmány, penziony i hotely, které umožňují vzít s sebou pejska na dovolenou. Doporučujeme plánovat ji s předstihem. Nejvýhodněji se nakoupíte v rámci first minute, kde je k dispozici nejširší nabídka. Vždy předem informujte pořadatele zájezdu a ještě jednou si potvrďte dostupnost pobytu s domácím mazlíčkem.

Kam na dovolenou se psem?

V Itálii i v Chorvatsku najdete řadu psích pláží

Dovolená se psem v Itálii

Dovolená v Itálii se psem je výborný nápad. Vhodná je oblast severní Itálie, kam se snadno dostanete autem. Na placené pláže se slunečníky vás sice s pejskem nepustí, ale můžete se pohybovat na neplacených úsecích, pokud tam není vyznačený zákaz. Volné pláže bývají zpravidla na okrajích letovisek. Psí pláže najdete na okraji Lignana, v oblasti s majákem, v Bibione v části Lido dei Pini i v Caorle, zejména v části Porto Santa Margarita nebo v klidnější části Duna Verde, asi 10 kilometrů od centra Caorle.

Příznivé pro cestování s pejskem jsou i další oblasti Itálie. Svého čtyřnohého kamaráda můžete vzít i k jezerům, například k Lago di Garda. Tady ale je potřeba počítat se zákazem koupání psů. Dostupné jsou také zimní pobyty v italských horských centrech. 

Dovolená v Chorvatsku se psem

Bez problémů je také cestování se psem do Chorvatska. Není to daleko a i tady existuje řada psích pláží. Na Istrii je najdete v Poreči, Rovinji či Umagu. V oblasti Kvarner to jsou například pláže v Opatiji, Rijece, Crikvenici na ostrově Krk v Bašce, Krku i Njivicích. V Dalmácii vás pustí na pláž s vaším mazlíčkem ve Splitu a Vrsi a na ostrovech Mljet, Murter a Vis.

Dovolená se psem v Rakousku

Dalším místem, kde je výborná dovolená s pejskem, je Rakousko. Najdete zde apartmány a penziony, kde vás rádi ubytují i s vaším mazlíčkem. Kromě zimní dovolené ve výborně vybavených lyřařských resortech se u zdejších jezer nabízí i nezapomenutelná dovolená u některého z rakouských jezer, například v Salcbursku nebo v Korutanech

Na Slovensko se psem

Nechcete nikam daleko? Vyjeďte si se svým čtyřnohým kamarádem na Slovensko. Pěknou dovolenou si užijete například v Tatrách. Pokud plánujete výlet se psem do hor, informujte se předem o možnostech pohybu se psem na území Tatranského národního parku na jeho stránkách a mějte s sebou vodítko a náhubek. 

Dovolená v Čechách se psem

V Česku se nabízí řada možností levné dovolené se psem, ať už u vody nebo na horách. Vyzkoušejte například Šumavu, jižní Čechy nebo Český ráj. Také na Moravě je z čeho vybírat. Navštivte se svým psem třeba Jeseníky nebo Beskydy nebo jižní Moravu.

Co musí pes-cestovatel splňovat a jaké doklady potřebuje?

V rámci Evropské unie není cestování se psem nijak komplikované. Pro svého čtyřnohého společníka musíte zařídit následující:

  • Pas zvířete – vystaví vám schválený veterinární lékař
  • Označení zvířete mikročipem případně viditelným tetováním – provádí je veterinář
  • Platné očkování proti vzteklině v souladu s legislativou EU – první očkování po třetím měsíci věku psa 

Před cestou se informujte u veterinární správy nebo si přečtěte další informace o cestování se psem.

Víte, že existuje také cestovní pojištění pro psa? Nabízí jej řada pojišťoven a kryje zejména náklady na veterinární péči v zahraničí. Některé produkty nabízejí i pojištění odpovědnosti za případnou škodu způsobenou vaším mazlíkem. 

Se psem autem

Jak cestovat se psem na dovolenou

Se psem autem

Pokud se svým psem pojedete na dovolenou autem, cestu si předem připravte a dobře ji promyslete. Neměla by být ohrožena bezpečnost řidiče, dalších osob ani zvířete. Pejsek by měl mít v autě dostatečně bezpečný a rozměrný prostor. Nejvhodnější způsob pro převoz menších psů je přepravka. Větší plemena můžete vézt v zavazadlovém prostoru odděleném sítí nebo mřížkou, případně na zadním sedadle s použitím speciálního bezpečnostního pásu pro psy. Na přední sedadlo z hlediska bezpečnosti pes nepatří. 

Každý pejsek snáší cestování jinak. Výhodou je, pokud jej na auto zvykáte už jako štěně. Bezprostředně před cestou se nedoporučuje psa příliš krmit. Psi jsou jako lidi, někdo snáší cestování bez potíží, druhému bývá špatně. Pokud je váš pes hůře snáší jízdu autem, poraďte se s veterinářem o vhodných zklidňujících lécích.

Během cesty dělejte přestávky

Dlouhá cesta autem je únavná pro psa, stejně jako pro člověka. Dělejte si proto přestávky a naplánujte je tam, kde se může pes volně pohybovat. Během přestávky nechte pejska nejen vyvenčit a proběhnout, ale chvíli si s ním také pohrajte. Nezapomeňte si k ruce připravit vodítko, zvláště pokud vám nezbyde nic jiného, než dělat přestávky na dálničních odpočívadlech, kde bývá větší množství lidí a není tu dost místa pro volný pohyb.

Nespěchejte, ideálně se doporučuje zastavit na odpočinek každé 2 až 3 hodiny. Před pokračováním v jízdě dejte pejskovi napít. Nezapomeňte na cestu přibalit lahev s vodou, cestovní misku a deku nebo velký ručník. Bude se vám hodit, když se pes namočí nebo umaže.

Pozor na přehřátí

V létě nezapomínejte na riziko přehřátí. Klimatizace v autě většinou nedofoukne až do zadního prostoru kufru a teplota tu může nebezpečně stoupat. Nikdy nenechávejte samotného psa v autě. Ani na pár minut. Auto se i za krátkou chvíli mění v horkých dnech na roztopenou pec. 

Létat se psem není nic složitého

Letecká přeprava psů

Chcete-li s vyhnout dlouhému cestování, zvolte letadlo. Každá letecká společnosti si určuje vlastní podmínky a ceny. Obecně je přeprava živých zvířat možná dvěma způsoby. 

Přeprava psa v kabině letadla

V kabině letadla lze přepravovat psy a jiná menší zvířata ve schránce, která i s vlastní váhou nepřekročí 8 kilogramů. Schránka se musí vejít do prostoru pod sedadlem před vámi, a proto má mít podobné rozměry jako kabinové zavazadlo. Během letu není dovoleno vypouštět pejska ze schránky. 

Přeprava psa v nákladovém prostoru

Psa je možné přepravit také v nákladovém prostoru. Nemusíte mít ale obavy. I v tomto případě je pejsek celou cestu ve schránce a letištní personál s ní zachází ohleduplně. Přepravní prostor je vytápěný a schránka je během letu připevněna k podlaze. Přesto je tento způsob přepravy pro psa stresující, proto jej dobře zvažte. V obou případech je důležité, aby byl pejsek na schránku zvyklý, aby se v ní cítil pohodlně a v bezpečí. Nikdy psa do schránky nenuťte násilím. 

Co potřebujete, když letíte se psem

Ještě než si závazně naplánujete dovolenou, ověřte si u letecké společnosti, jestli vašeho pejska přepraví a za jakých podmínek. Pokud cestujete mimo země EU, zjistěte si, jaká případná další omezení platí v konkrétních zemích. Místo pro psa si v letadle rezervujte předem. Doporučujeme požádat o potvrzení rezervace, abyste se při odbavení nemuseli stresovat.

Mějte připravený pas zvířete a veterinární potvrzení o očkování proti vzteklině. Zkontrolujte také platnost čipu či čitelnost tetování. Poraďte se také s veterinářem o vhodnosti utišujících léků pro případ stresu. Na letišti buďte s dostatečným předstihem, abyste měli dost času na odbavení.

Kolik stojí přeprava psa?

Zdarma cestují vodicí a záchranářští psi. Musí mít náhubek a je nezbytné předložit doklad o výcviku. Každá letecká společnost si stanovuje vlastní ceník a podmínky, informujte se o nich předem při rezervaci. Počítejte s přibližným rozpětím mezi 50 a 150 Eury.

Například ČSA přepraví vašeho mazlíčka za cenu od 1 620 Kč dle váhy zvířete. V letadle je povolená přeprava maximálně tří malých zvířat - dvou v Economy a jednoho v Business třídě.   

Austrian Airlines má zase tři cenové úrovně: small, medium a large. K tomu se navíc vybírá další poplatek, tzv. Ticket Service Charge, jehož výše závisí na konkrétním letišti odletu.  

Přečtěte si také

Všechno o cestovních pasech

Vyplatí se cestovní pojištění?

S čím vás nepustí do letadla