1. eTravel.cz
 2. Novinky
 3. Kam za gastroturistikou

Gastroturistika: cestujte po Evropě za gurmánskými zážitky!

Úterý, 18.2.2020

Máte víc než cokoliv jiného rádi dobré jídlo? Vyrazte na dovolenou za gastroturistikou! Gastrovýlety v sobě spojují dvě z těch nejpříjemnějších aktivit - cestování a gurmánské zážitky. Vychutnejte si svou lahodnou dovolenou v kulinářské Francii, labužnické Itálii či gurmánském Řecku.

Italské jídlo

Francie: nejlepší kulinářské zážitky

Ať už vyrážíte na dovolenou do Francie za koupáním na Francouzskou riviéru, za lyžováním do Alp či za romantikou a poznáváním pařížských památek i umění, rozhodně si nesmíte nechat ujít francouzskou kuchyni. Francouzi jsou právem považováni za opravdové gurmány. Láká vás piknik na pláži na Azurovém pobřeží nebo v trávě pod Eiffelovou věží či bazilikou Sacré Coeur, při kterém si vychutnáte francouzské sýry s bagetou, delikatesní paštikou foie gras, croissanty a francouzským vínem jako praví Francouzi? Kde jinde prožít kulinářské zážitky než v zemi, ve které se vyrábí více než 400 druhů sýra?

Speciality francouzské kuchyně

 • Plody moře: z plodů moře ve Francii ochutnejte ústřice, mušle i lahodné langusty. Dostanete je jako předkrm nebo v různých salátech či jiných pokrmech.
 • Francouzské sýry: z francouzských sýrů doporučujeme proslulý camembert (smetanový sýr s bílou plísní), brie (smetanový sýr ve tvaru trojúhelníku), roquefort (sýr s modrou plísní uvnitř), reblochon (silný "smradlavý" sýr podobný našemu romaduru) či fromages de chevre (různé kozí sýry).
 • Francouzské pečivo: k francouzským sýrům doporučujeme zakusovat čerstvé pečivo v podobě baget či croissantů.
 • Typické nápoje: jídlo zapijte vynikajícím francouzským vínem, pravým šampaňským (např. značky La Fayette, Baron-Fuenté), koňakem či calvadosem (silný normandský alkohol z jablek).

Kam do Francie za lokálními dobrotami

Lákají vás lokální speciality? Zavítejte například do Lotrinska, odkud pochází slaný koláč zvaný quiche. Je z mouky, másla, vajec, smetany či mléka a podává se v různých příchutích - např. slaninový, cibulový, špenátový apod. Nebo zamiřte do Burgundska a ochutnejte šneky či slavné hovězí po burgundsku (hovězí maso vařené na víně s cibulí, mrkví a slaninou) i výtečné místní víno. Na Francozské riviéře si dopřejte místní vegetariánskou specialitu ratatouille z různých druhů zeleniny nebo bujabézu - známou marseillskou rybí polévku.

Francie

Itálie: země pizzy, vína a zmrzliny

Poznávání italské kultury a památek v jedinečných Benátkách či Římě, výlety v přírodě, lyžovačka v Alpách či relaxace u italského pobřeží - ke každé dovolené v Itálii neodmyslitelně patří italská kuchyně. Itálie je svojí výtečnou kuchyní tak proslulá, že do ní míří za gastroturistikou lidé z celého světa. Věděli jste, že ty nejlepší italské restaurace ani nemají vývěsní štíty a dostat se do nich lze pouze na základě doporučení? Vítejte v Itálii - zemi labužníků.

Speciality italské kuchyně

 • Italské sýry: v Itálii rozhodně musíte ochutnat italské sýry. Doporučujeme mozzarellu z bůvolího mléka, parmezán, gorgonzolu a slavné pecorino.
 • Italské masné výrobky: dále neopomeňte vyzkoušet sušenou vepřovou šunku prosciutto (nejoblíbenější je parmská šunka), italskou slaninu pancettu a salám mortadella. 
 • Těstoviny: jako první chod v restauraci si objednejte italské těstoviny. Dejte si třeba bucatini (duté špagety), ravioli (plněné těstoviny) nebo tagliatelle (ploché tlusté nudle).
 • Hlavní chody: jako hlavní chod si vychutnejte pokrmy z mořských plodů či masa s polentou, různá rizota nebo tradiční italskou pizzu.
 • Italská pizza: základním druhem je pizza Margherita s rajčaty, mozzarellou a bazalkou. Dalšími oblíbenými druhy jsou Pizza al Prosciutto, na kterou se navíc přidává sušená šunka, dále Pizza al Funghi s houbami či Quattro Formaggi ze čtyř druhů sýrů. Doporučujeme malé rodinné pizzerie, abyste otestovali pravé italské chutě.
 • Italské dezerty: po jídle si dopřejte sladký zákusek v podobě zmrzliny, tiramisu nebo panna cotty.
 • Tradiční nápoje: lahodné jídlo zapijte ještě lahodnějším italským vínem nebo voňavým espressem.

Kam na gastrovýlet do Itálie

Vyjeďte do oblasti Emilia-Romagna - kraje, ve kterém má původ parmezán, parmská šunka, mortadella i slavné boloňské špagety. Nebo zavítejte do Toskánska a ochutnejte zdejší lanýže, které jsou sice velice drahé, ale opravdu delikatesní. V Lombardii zase vyzkoušíte to nejlepší italské rizoto. Pokud máte rádi ostré jídlo, bude vám chutnat v regionu Abruzzo, odkud pochází pálivé papričky peperoncino.

Pizza

Řecko: výtečná a zdravá kuchyně

Romantické písečné pláže řeckých ostrovů zalité sluncem, starobylé antické památky, malebné vesničky s bílými domky s modrými střechami a pohostinní obyvatelé - taková je dovolená v Řecku. Přidejte si k tomu vynikající řeckou kuchyni a získáte ideální kombinaci pohodové dovolené a gurmánských zážitků. Řecká kuchyně je navíc nejenom velice chutná, ale také zdravá. Mezi její základní suroviny totiž patří olivy, olivový olej, maso, ryby a plody moře, čerstvá zelenina i ovčí a kozí sýry.

Speciality řecké kuchyně

 • Řecké předkrmy: začněte řeckým předkrmem, kterému se říká "mezédes" či "orektiká". Můžete si vybrat například dary moře, olivy, různé sýry, tepelně upravenou zeleninu (plněné vinné listy nebo paprikové lusky) apod.
 • Hlavní chody: jako hlavní chod vyzkoušejte proslulý gyros (grilované maso podávané nejčastěji v pita chlebu s tzatziki a hranolky), musaku (pokrm z lilku, rajčat, mletého masa a bešamelu) nebo souvlaki (masový špíz). Vegetariáni ocení tradiční řecký salát, který se skládá z rajčat, okurky, papriky, cibule, oliv a feta sýru.
 • Řecké dezerty: hodování zakončete sladkou tečkou v podobě baklavy (sladkosti z medu a ořechů), chalvy (sezamové pasty s medem a ořechy) nebo loukodames (malých koblížků).
 • Řecké nápoje: na zapití si objednejte známé řecké ouzo (anýzový likér), metaxu nebo výtečné řecké víno. 

Tip: Pokud chcete vyzkoušet z řecké kuchyně něco zdravého a zároveň netradičního, ochutnejte salát horta z vařené trávy a listů čekanky či pampelišky. 

Řecká kuchyně

Nepřehlédněte

 • Jedete na dovolenou do jiné země a láká vás ochutnat její speciality? Podívejte se na typickou místní kuchyni a užijte si cestování plné lahodných gurmánských zážitků!
 • Máte rádi neomezené hodování? Vyberte si z naší nabídky all inclusive nebo last minute all inclusive dovolené, na které na vás čekají bohatě prostřené stoly.
 • Láká vás vysoká gastronomie? Podívejte se, kde jsou nejlepší restaurace světa!

Další články

Inspirujte se naším žebříčkem TOP 7 nejlepších zemí na dovolenou v roce 2024, které jsme pro vás vybrali s důrazem na krásné pláže, skvělé turistické zázemí, zajímavé výletní cíle a jedinečné zážitky.
Stýská se vám po létě a chcete si ještě dopřát teplého počasí? Poradíme vám, kam vyrazit na nejlepší říjnovou dovolenou u moře. Nechte se inspirovat středomořskými destinacemi, kde jsou i na podzim pláže krásně vyhřáté, nebo letovisky u břehů severní Afriky, kde si užijete koupání v příjemně teplé vodě.