Vyberte zemi
04.08–03.10.2021

Objevte nejlevnější destinace v Evropě na dovolenou u moře!

Sháníte dovolenou u moře v Evropě, ale kvůli vysokým cenám v zahraničních zemích se vám nechce jezdit do tradičních dovolenkových destinací jako je Chorvatsko, Itálie, Francie, Španělsko či Řecko? Přečtěte si náš článek a dozvíte se, jaké jsou nejlevnější destinace v Evropě. Ať už se vydáte k moři do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska nebo Černé Hory, zjistíte, že tamní ceny jsou nižší než v ČR! Navíc vám dáme skvělé tipy na výhodné zájezdy do nejlevnějších destinací v Evropě pro dovolenou u moře.

Ksamil beach
Ksamil Beach, Albánie

Albánie: nejlevnější destinace plná krás přírody

Jednou z nejlevnějších evropských zemí pro dovolenou u moře je Albánie, kde jsou průměrné místní ceny o více než 21 % nižší než u nás. Proč si pro dovolenou vybrat právě Albánii? Albánie je známá jako země s panenskou přírodou, majestátními horami, průzračnými řekami, kaňony i několika pěknými přímořskými letovisky. V posledních letech výrazně vzrůstá zájem o dovolenou v Albánii spolu s růstem obliby cestování do netradičních destinací. Díky tomu se v Albánii modernizují hotely a místní služby pro turisty jsou již na velmi dobré úrovni. Albánie je navíc zajímavá nejen z hlediska přírody a koupání v moři, ale také proto, že se v ní snoubí orientální kultura s tou evropskou.

Kam se v Albánii podívat?

Doporučujeme návštěvu města Berat, které je jedním z nejkrásnějších v Albánii - uvidíte zde pozůstatky hradu nad městem s úchvatnými výhledy a původní muslimskou i křesťanskou čtvrť. Za vidění stojí také město Gjirokastra, kterému se přezdívá perla Albánie a právem je zapsané na seznamu UNESCO. Jde o město z dob osmanské nadvlády s typickými bílými domy v podobě věží.

Pokud vás lákají spíše výlety do přírody, vyrazte do národního parku Theth se stejnojmennou tradiční vesnicí, kterému dominuje velkolepé pohoří Prokletije s vysokými skalami na severu Albánie. V tomto národním parku vás okouzlí krása přírody v podobě mnoha zajímavých rostlin, zvířat, vodopádů, soutěsek i smaragdové řeky. Dalším krásným místem pro poznávání albánské přírody je kaňon na řece Osumi s impozantními skalnatými stěnami nebo krasová vyvěračka Modré oko na jihu Albánie. Pro dovolenou u moře doporučujeme letovisko Durrës na západním pobřeží. Nachází se zde dlouhá pláž s jemným pískem, čisté moře, mnoho hotelů a restaurací.

Albánie pobřeží
Pobřeží Albánie

Bosna a Hercegovina a pobřežní město Neum

Bosna a Hercegovina je další ze seznamu nejlevnějších destinací v Evropě pro dovolenou u moře. Ceny v Bosně a Hercegovině jsou v průměru o 20 % nižší než v České republice. Do Bosny a Hercegoviny můžete k moři vyrazit pouze do letoviska Neum, které je zde jediným přímořským letoviskem. Čím, kromě nízkých cen, je Bosna a Hercegovina zajímavá?

Co vidět v Bosně a Hercegovině

Pokud se vydáte k moři do letoviska Neum, doporučujeme vám navštívit některé z nedalekých i vzdálenějších místních měst. Spatříte zde živé bazary, mešity, medresy a lázně dokládající nadvládu Turků i jiné kulturní bohatství. Určitě nesmíte vynechat historické město Mostar se slavným mostem, které leží cca 80 km severovýchodně od Neumu, dále metropoli Sarajevo s úchvatnou směsicí muslimské, katolické a pravoslavné kultury, křesťanské poutní místo Medjugorje, které je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Evropě nebo krásný chorvatský Dubrovník, jenž se nachází jen zhruba 65 km jihovýchodně od Neumu.

Mostar
Mostar, Bosna a Hercegovina

Bulharsko: nejlevnější letecké zájezdy s all inclusive v Evropě

Bulharsko se v posledních letech stalo velice populární destinací pro levnou dovolenou u moře. Není divu - levné hotely s vysokým standardem služeb a stravováním all inclusive, krásné pláže, klidné moře, rušný prázdninový život i místní ceny nižší v průměru o více než 16 % oproti cenám v ČR - činí z Bulharska skvělý tip pro nízkonákladovou dovolenou.

Kam v Bulharsku

Bulharské pobřeží se pyšní mnoha skvěle vybavenými prázdninovými letovisky. Ať už si vyberete slavné Slunečné pobřeží s krásnými písečnými plážemi a mnoha turistickými atrakcemi (např. velký aquapark), oblíbené Zlaté Písky s azurovým mořem a zlatavým pískem nebo menší letoviska jako např. luxusní Albenu, romantický Balčik či další, zjistíte, že každé prázdninové středisko v Bulharsku je jedinečné. Na výlety doporučujeme historické město Nesebar, které je zapsané na seznamu UNESCO a pyšní se pozůstatky starodávných staveb v podobě kostelů, kaplí, obytných domů i úzkých uliček, dále Sozopol s typickými dochovanými obytnými domy na výběžku nad mořem, Rilský klášter - největší pravoslavný klášter v Bulharsku zapsaný na seznamu UNESCO nebo slavné Údolí růží.

Nesebar
Nesebar, Bulharsko

Černá Hora: dovolená u moře v úchvatné krajině

Poslední z našich tipů na nejlevnější destinace v Evropě pro dovolenou u moře je Černá Hora, jejíž ceny jsou v průměru zhruba o 11 % nižší než ceny v ČR. V Černé Hoře vás uchvátí nejenom dech beroucí pobřeží, ale také památky a přírodní krásy v podobě hor i průzračných jezer. 

Nejlepší prázdninová letoviska v Černé Hoře

Vydejte se na dovolenou na Ulcinjskou riviérudo sluncem zalitého Sutomore, populárního letoviska Budva s historickým jádrem Stari Grad plným úzkých uliček, kostelíků a útulných kaváren nebo ke Kotorskému zálivu - jednomu z nejkrásnějších míst Černé Hory.

Kotor
Kotorský záliv, Černá Hora

Bude vás zajímat