Vyberte zemi
28.07–27.09.2021

Zajímavosti ve Španělsku: poradíme vám, co vidět a zažít na dovolené

Plánujete dovolenou ve Španělsku a chcete ji prožít s tím nejlepším, co Španělsko nabízí? Inspirujte se našimi tipy na zajímavosti ve Španělsku, které stojí za to poznat a vidět. Objevte s námi největší perly španělských měst, nejkrásnější španělské pláže, poznejte nejlahodnější místní chutě a slavné tradice a užijte si zábavu v nejlepších vodních a zábavních parcích! S námi se dozvíte kam ve Španělsku na nezapomenutelný výlet, za zážitky i koupáním.

Tradiční šaty pro flamenco
Tradiční šaty na flamenco

Španělsko: města, která stojí za to navštívit

Není vůbec jednoduché vybrat z úchvatných měst Španělska ta nejzajímavější, jelikož většina španělských měst je historicky velmi významná a architektonicky bohatá. Přesto se nám podařilo vytvořit pro vás seznam, kam ve Španělsku za nejkrásnějšími městy.

Barcelona

Barcelona je bezesporu nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším městem Španělska. Pyšní se překrásnou architekturou, z níž vynikají především pozoruhodné stavby od architekta Gaudího. Jeho Sagrada Familia fascinuje svoji krásou každý den stovky i tisíce návštěvníků. Kromě fanoušků historie a architektury si v Barceloně přijdou na své také milovníci sportu, kteří ocení především obří fotbalový stadion FC Barcelona i ti z vás, jež mají rádi rušné město s bohatými možnostmi nákupů, zábavy a skvělých restaurací. V Barceloně najdete také pěknou pláž vhodnou ke koupání.

Kruhový objezd v Barceloně
Centrum Barcelony, Španělsko

Cordoba

Cordoba je městem ležícím v Andalusii na jihu Španělska, které patří mezi tři nejnavštěvovanější města celé oblasti. Za svoji oblibu vděčí především dech beroucím památkám v podobě katedrály, římského mostu a dalších historických památek.

Velká mešita a římský most v Cordobě
Cordoba, Španělsko

Granada

Granada je dalším ze slavných andaluských měst. Nejenom slavná Alhambra  - komplex paláců a pevností maurských panovníků - činí z Alhambry místo, které si nesmíte nechat ujít. Také kouzelné scenérie pohoří Sierra Nevada vás uchvátí podobně jako další místní historické stavby a kostely i neopakovatelná atmosféra Granady.

Pevnost Alhambra v Granadě
Pevnost Alhambra v Granadě, Španělsko

Madrid

Hlavní a největší město Španělska, Madrid, leží přímo v srdci země. Svým návštěvníkům nabízí překrásné památky v podobě slavného náměstí Plaza Mayor, okázalého královského paláce, radnice a velkolepé katedrály Panny Marie Almudenské. Na své si zde přijdou také milovníci umění díky mnoha muzeím a galeriím. Po prohlídce největších památek města se nabízí relaxace v krásných městských parcích a zahradách nebo posezení u lahodné španělské kuchyně v jedné z mnoha místních restaurací.

Pár v Retiro parku v Madridu
Retiro park, Madrid, Španělsko

Sevilla

Sevilla, hlavní město Andalusie, je mezi španělskými městy opravdovým klenotem. Překrásné náměstí Plaza de Espaňa, monumentální katedrála Panny Marie s minaretem Giralda, královský palác i aréna pořádající býčí zápasy - to vše činí ze Sevilly místo, jež rozhodně musíte vidět. Dejte si však pozor na zdejší teploty, které bývají v létě opravdu vysoké.

Promenáda v Seville
Plaza de Espaňa, Sevilla, Španělsko

Nejkrásnější pláže Španělska

Pevninské Španělsko i Kanárské a Baleárské ostrovy se pyšní stovkami kilometrů překrásných pláží. Poradíme vám, kam do Španělska za nejhezčími z nich.

Pláže pevninského Španělska

Mezi nejkrásnější pláže španělského pobřeží patří živá městská pláž La Concha v San Sebastiánu na severu země, která je pokrytá jemným pískem a obklopená rušnou promenádou, dále pláž Bolonia na pobřeží Costa de la Luz s pozoruhodnými písečnými dunami a pláž Tamariu na Costa Brava se zlatavým pískem a narůžovělými korálovými útesy.

Pláže na Kanárských ostrovech

Z nejkrásnějších pláží Kanárských ostrovů vám doporučujeme pláž El Cotillo na Fuerteventuře s bílým pískem a tyrkysovým mořem, oblíbenou pláž Las Canteras na Gran Canarii a pláž Papagayo na Lanzarote, která leží v malebné zátoce chráněné útesy.

Pláže Baleárských ostrovů

Mezi nejkrásnější španělské pláže se řadí také pláže na Baleárských ostrovech. Mallorca vás uchvátí především pláží Es Trenc, která díky jemňoučkému bílému písku a neuvěřitelně azurovému moři vypadá jako pláž kdesi v Karibiku. Z pláží na Ibize doporučujeme především pláž Cala Bassa na západním pobřeží, která byla oceněna Modrou vlajkou EU a z pláží ostrova Formentera Ses Illetes - kouzelnou pláž, jež se často umisťuje nejen mezi nejhezčími plážemi Španělska, ale i celé planety a pyšní se oslnivě bílým pískem.

Bolonia beach
Pláž Bolonia ve španělské Andalusii

Nejlepší španělské speciality

Dovolená ve Španělsku by rozhodně nebyla úplná bez ochutnání španělských specialit. Ne nadarmo se španělská kuchyně řadí mezi jedny z nejoblíbenějších kuchyní světa. Ve Španělsku rozhodně musíte vyzkoušet věhlasnou paellu - směs rýže, zeleniny a masa nebo mořských plodů, která se připravuje ve speciální nádobě a pochází původem z Valencie. Dále vám doporučujeme slavné tapas - jednohubky v podobě různých sýrů, oliv, uzenin a masa, jež se podávají v restauracích u skleničky. Neopomeňte ochutnat  ani výtečné španělské uzeniny a masné výrobky, např. jamón - sušenou šunku nebo chorizo - kořeněné klobásy. Z polévek vám doporučujeme gazpacho - hustou studenou polévku z rajčat, papriky, česneku a cibule.

Co by to bylo za hostinu bez pořádného dezertu? Vyzkoušejte španělské churros - podlouhlé smažené válečky s cukrem, které se obvykle podávají s čokoládou nebo pudinkový koláč flan. Z alkoholických drinků vám doporučujeme tradiční nápoj sangria - červené víno s ovocem a brandy a také výtečná španělská vína. Z nealkoholických nápojů je zajímavá tzv. horchata - mléčný nápoj z tygřích ořechů.

Španělská kuchyně
Španělská polévka gazpacho

Typické španělské tradice a kultura

Z nejzajímavějších španělských kulturních zvyků stojí za zmínku především korida a flamenco.

Býčí zápasy, tzv. corridas de toros, se konají především u příležitosti různých svátků a oslav. Jde o představení symbolického boje mezi toreadorem a býkem, které probíhá v býčí aréně. Býčí arény se nacházejí v mnoha větších městech Španělska. Tento zvyk je neodmyslitelnou součástí španělské kultury, přestože je ochránci zvířat, ale i mnohými lidmi, považován za týrání zvířat a představení plné krve postrádající smysl.

Flamenco je tradiční španělská hudebně-taneční kultura, která pochází z Andalusie. Jde o hudbu a tance, v nichž se mísí cikánská, španělská, židovská i arabská kultura. Pro flamenco je typický zvuk kastanět, kytary a bohaté sukně tanečnic. Jedinečnost a krásy flamenca způsobily jeho rozšíření daleko za hranice Andalusie. Dnes se flamenco učí tančit lidé po celém světě.

Tanečnice flamenca
Tanečnice flamenca

Kam ve Španělsku za zábavou?

Ptáte se, kam ve Španělsku za vodními radovánkami a adrenalinovými atrakcemi? Poradíme vám, jaké jsou nejlepší zábavní parky a aquaparky ve Španělsku!

Nejlepší španělské aquaparky

Mezi nejoblíbenější španělské aquaparky patří:

  • Siam Park - nachází se v letovisku Adeje na Tenerife. Jde o jeden z nejlepších vodních parků světa podle hodnocení webu TripAdvisor. V Siam Parku naleznete neuvěřitelné scenérie inspirované thajskou architekturou a skvělé vodní atrakce;
  • Splash - tento aquapark najdete ve městečku Sant Lluis na ostrově Menorca. Pyšní se prvotřídními vodními atrakcemi v čele s dlouhými tobogány a různými klouzačkami, herním areálem pro děti, divokou i pomalou řekou a jacuzzi;
  • PortAventura Caribe Aquatic Park - nachází se v Salou na Costa Dorada a jeho součástí je také zábavní park. Čekají vás zde vodní atrakce v podobě umělých vln, adrenalinových tobogánů, různých skluzavek, pláže jako v Karibiku, vnitřní zóna s vodními atrakcemi pro nejmenší i mnoho dalšího;
  • Aqualandia - Aqualandii leží ve městě Benidorm na pobřeží Costa Blanca. Tento skvělý aquapark uspokojí potřeby každého návštěvníka. Nacházejí se v něm vodní atrakce vhodné pro děti, dospělé i pro adrenalinové nadšence.

Nejoblíbenější španělské zábavní parky

Mezi nejoblíbenější španělské zábavní parky patří:

  • PortAventura - nachází se v Salou na Costa Dorada a jeho součástí je také vodní park. V zábavním parku PortAventura najdete celý svět zábavy skládající se z tematických částí podle různých oblastí světa plný atrakcí, zábavných představení, nákupů i skvělých restaurací;
  • Tibidabo Amusement Park - najdete ho v Barceloně a užijete si zde různých atrakcí vhodných pro všechny věkové kategorie, zábavných představení, arény s legem pro děti, domu hrůzy, vodní show a mnoho dalšího;
  • Sould Park - nachází se ve Fuengirola v Andalusii, jeho pobočky však najdete i jinde ve Španělsku. Sould Park nabízí spoustu výborných atrakcí a zábavy pro rodiny s dětmi;
  • Katmandu Park - Katmandu park leží v oblasti Megaluf na Mallorce. Jde o fantastický svět nečekaných dobrodružství a vzrušujících atrakcí vhodný pro všechny od rodin až po adrenalinové nadšence. 
Park Guell Barcelona
Výhled z parku Guell, Barcelona, Španělsko

Kam dál

Zaujaly vás španělské zajímavosti a možnosti zábavy a výletů? V tom případě vás budou zajímat také následující články!