Vyberte zemi
03.08–02.10.2021

Jaké očkování je třeba do zahraničí?

Sezóna exotických dovolených je tu. Blíží se vaše vysněná cesta a vy se ptáte, jestli budete potřebovat očkování do Thajska, na Srí Lanku či do Vietnamu? Řešíte, zda se máte nechat očkovat před cestou do Indie, na Kubu, do Keni, na Filipíny či Mexika, nebo jestli je nějaké povinné očkování na Zanzibar či Bali?

Očkování můžete i odmítnout, protože v žádné zemi není přímo povinné. Výjimkou je epidemický výskyt určité choroby v některých konkrétních zemích, z kterých byste přicestovali. Obecně se však doporučuje očkování při cestě do vybraných zemí raději preventivně podstoupit. 

Při cestě do zahranicí je vhodné podstoupit doporučené očkování

Mám se nechat očkovat před cestou do zahraničí?

Před odletem si zjistěte, jaké nemoci v dané zemi hrozí. Jak hodláte trávit dovolenou? Jedete s cestovkou a budete se zdržovat výhradně v turistických oblastech nebo podnikáte dobrodružství na vlastní pěst? Vezměte také v úvahu svůj aktuální zdravotní stav či užívání léků. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým praktickým lékařem. Případně se informujte v očkovacím centru, kde očkování provádějí.

O potřebném očkování do zahraničí se informujte u odborníků

Jaká rizika hrozí na cestách a jaké očkování do ciziny podstoupit

Informace o očkování jsou k dispozici na webu Státního zdravotního ústavu. Aktuální informace o povinném i doporučeném očkování před cestou na exotickou dovolenou obdržíte i v pražském Centru cestovní medicíny, očkovacích centrech či v kterékoliv okresní hygienické stanici.

Mám se nechat očkovat před cestou na Bali?

Informace o doporučeném cestovním očkování do některých exotických zemí

Bali Do Indonésie není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A, B, břišnímu tyfu a vzteklině. Vhodná je také kontrola očkování proti tetanu a případné přeočkování. V oblasti existuje riziko malárie.
Dominikánská republika

Pro běžnou dovolenou v turistických oblastech nepotřebujete aktuálně žádné očkování. Pokud chcete cestovat po ostrově a zavítat například k hranicím s Haiti, doporučuje se zvážit očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Nevylučuje se také malárie v pohraničních oblastech.

V létě počítejte se zvýšeným výskytem komárů, kteří šíří horečku dengue. Nezapomeňte proto přibalit do zavazadla vhodné repelenty.

Filipíny

Pokud přijíždíte z území výskytu žluté zimnice, potřebujete mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o přeočkování proti této nemoci.

Doporučujeme očkování proti hepatitidě A, zvažte také očkování proti břišnímu tyfu a hepatitidě B. V některých oblastech je také aktuální nebezpečí malárie nebo horečky dengue.

Indie Do Indie z ČR není nezbytné žádné očkování. V turistických oblastech, zvláště ve státu Goa, jsou velmi slušné hygienické podmínky, pozor ale na kvalitu vody. Mimo resorty lze doporučit očkování proti žloutence A i B, břišnímu tyfu, choleře a kontrolu očkování proti tetanu.
Jamajka Očkování na Jamajku v současnosti není nutné. V některých obdobích je však doporučeno zvážit očkování proti žluté zimnici, žloutence a břišnímu tyfu a zkontrolovat posledního očkování proti tetanu. Preventivní užívání antimalarik není nutné.
Kapverdy

Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Vhodná je také kontrola posledního očkování proti tetanu.

Pokud přijíždíte z oblastí s výskytem žluté zimnice, budete potřebovat mezinárodní očkovací průkaz se záznamem přeočkování proti této nemoci.

Keňa Pro běžnou dovolenou v Keni není potřeba žádné očkování. Při delších pobytech mimo turistická letoviska je vhodné očkování proti žluté zimnici, žloutence A a B, břišnímu tyfu a také ověřit poslední očkování proti tetanu. Při cestách po vnitrozemí je vhodné preventivní užívání antimalarik.
Kuba Při cestě na Kubu není potřeba žádné očkování. Doporučuje se zvážit očkování proti virové žloutence typu A.
Maledivy

Při cestování na ostrovy není potřeba žádné očkování.

Pokud však přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, budete potřebovat mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti této nemoci.

Mauricius Na Mauricius nejsou nutná žádná očkování. Pokud plánujete cestovat a navštívit i odlehlejší místa ostrova, doporučuje se očkování kontrola posledního očkování proti tetanu, břišnímu tyfu a žloutence A a B. 
Mexiko Před dovolenou v Mexiku nemusíte podstoupit žádné očkování. Při návštěvách odlehlých oblastí je doporučeno očkování proti žloutence typu A a B, tyfu a záškrtu. Informujte se také o vhodnosti preventivního užití antimalarik.
Omán Při cestě do Ománu nejsou potřeba žádná očkování.
Spojené arabské emiráty Na dovolenou do Emirátů nepotřebujete žádné očkování. Nehrozí žádné nemoci a nejsou známa žádná rizika.
Tanzánie

Aktuálně není žádné očkování povinné. Doporučené je očkování proti virové hepatitidě typu A a proti břišnímu tyfu a také preventivní užívání antimalarik a používání účinných repelentů.

Pokud přijíždíte z oblastí s výskytem žluté zimnice, budete potřebovat mezinárodní očkovací průkaz se záznamem přeočkování proti této nemoci.

Thajsko

Pokud trávíte dovolenou převážně v turistických centrech, očkování není třeba ani pro výlety mimo resorty.

Pro samostatné cestování do odlehlých oblastí se doporučuje alespoň základní očkování proti žluté zimnici, žloutence, tyfu a malárii.

Vietnam V zemi jsou dobré hygienické podmínky a žádné očkování není potřebné. V horách se ale může objevit malárie A na jihu země je možný výskyt horečky denge. Při cestování do odlehlých oblastí je vhodné očkování proti břišnímu tyfu, žloutence a japonské encefalitidě.

Zanzibar

Aktuálně není žádné očkování povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A a proti břišnímu tyfu a rovněž preventivní užívání antimalarik i používání účinných repelentů.

Pokud přijíždíte z oblastí s výskytem žluté zimnice, budete potřebovat mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti této nemoci.

Kam dál?

Prohlédněte si naši nabídku zájezdů do exotických destinací.

Podívejte se také na informace pro cestovatele.

Informujte se, co zařídit před dovolenou, aby proběhla v pohodě a bez starostí.

Nebo si přečtěte si také články Kdy a jak si užít Maledivy nebo Kam na exotickou dovolenou

Zjistěte více o tropických nemocech přenášených hmyzem.

Jak se na dovolené vyhnout exotickým průjmovým onemocněním?

Potřebujete poradit s výběrem dovolené? Neváhejte a kontaktujte nás.