Vyberte zemi
02.08–01.10.2021

Kde je bezpečná dovolená u moře?

Při výběru zájezdu hraje velkou roli bezpečnost destinace, kde hodláme strávit dovolenou. Události v Turecku a také útoky v Egyptě a Tunisku ovlivnily v minulých letech naše rozhodování, kam se bez obav vypravit k moři. Poradíme vám, které destinace jsou aktuálně považovány za nejvhodnější pro bezpečnou dovolenou u moře.

Které země se považují za bezpečné pro dovolenou? 

Oblíbenými zeměmi pro bezpečnou leteckou dovolenou u moře jsou tradičně BulharskoŠpanělsko a Řecko. Pokud jde o zájezdy s vlastní dopravou, největší popularitě se těší Chorvatsko a Itálie. Radíme nečekat u těchto destinací na last minute a nakoupit si dovolenou včas, jelikož prodeje v rámci first minute jsou čím dál tím oblíbenější a nejlepší hotely a destinace bývají rychle vyprodané. 

Bulharsko: oblíbená země

Pláž letoviska Nessebar

Bulharsko patří mezi nejpopulárnější destinace pro bezpečnou a přitom cenově dostupnou dovolenou u moře zvláště pro rodiny s dětmi. K přednostem Bulharska patří krásné moře a pláže, kouzelná příroda, památky i příznivé ceny. Mezi nejoblíbenější letoviska pro dovolenou u moře v Bulharsku se tradičně řadí Slunečné pobřeží, Primorsko a Zlaté Písky.

Španělsko: sázka na jistotu

Luxusní letovisko Playa de Muro na Mallorce

Další zemí, která platí za ideální pro bezpečnou dovolenou u moře, je Španělsko. Jeho pláže a památky lákají každoročně statisíce turistů z celého světa. Kromě letovisek na pobřeží Costa BravaCosta DoradaCosta del AzaharCosta BlancaMurciaAndalusie i Costa de La Luz je velký zájem také o dovolenou na Kanárských ostrovech a Baleárských ostrovech - mezi nejpopulárnější patří Mallorca a Menorca.

Řecko: tradiční bezpečná destinace

Letovisko Dassia na ostrově Korfu

Také Řecko se těší pověsti bezpečné destinace pro dovolenou u moře. Turistický ruch na některých východořeckých ostrovech v posledních letech negativně ovlivnil příliv uprchlíků. Není však důvod se ničeho obávat, aktuálně je situace bezpečná. Nejpopulárnějšími řeckými ostrovy jsou Kréta, Korfu, Kos, Rhodos a Zakynthos.

Je bezpečná dovolená v Turecku, Tunisku, Egyptě a Maroku?

Vlivem znepokojivých událostí byl v průběhu minulých let menší zájem o Turecko a poněkud rezervovaně se turisté stavěli i k Egyptu a Tunisku. Tato situace se však již změnila, o dovolenou v Turecku, Tunisku i Egyptě je opět obrovský zájem a o turisty v místě je perfektně postaráno. Cestovní kanceláře pečlivě sledují situaci ve všech zemích, kam vozí své klienty na dovolenou a v případě potřeby ihned reagují na situaci (například výměnou destinace na poslední chvíli), takže ani zde se nemusíte nákupu zájezdu obávat.

Je v Turecku bezpečno?

V populárním a dobře fungujícím Turecku došlo v roce 2016 k pokusu o vojenský převrat a k několika znepokojivým incidentům, což negativně ovlivnilo zájem turistů o dovolenou v Turecku. V nejoblíbenějších turistických oblastech na Turecké riviéře a Egejské riviéře však situace zůstala klidná a bezpečná. Aktuální prodeje zájezdů do Turecka dokazují, že lidé již nemají strach do země jezdit a považují Turecko za bezpečné. Opatrnosti je dle Ministerstva zahraničních věcí ČR třeba dbát pouze v příhraničních oblastech Turecka se Sýrií.

Proslulá Kleopatřina pláž v Alanyi na Turecké riviéře

Jak je to s bezpečností v Tunisku?

Tato krásná země s rozvinutým turistickým ruchem se bohužel v minulých letech stala cílem několika útoků na turistické cíle. To samozřejmě nepřispělo k pověsti Tuniska coby bezpečné destinace. V současné době je však o dovolenou v této africké zemi opět zájem. Na dovolené v Tunisku doporučujeme cestovatelům dodržovat základní pravidla bezpečného cestování jako dbát pokynů bezpečnostních sil, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí, individuálnímu cestování a nočním přesunům. Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine, Kef a Jendouba, do měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.

Jedna z nádherných písečných pláží na ostrově Djerba

Je bezpečné cestovat do Egypta?

V minulých letech o Egypt z důvodu několika teroristických útoků upadl zájem. Aktuálně je však dle Ministerstva zahraničních věcí ČR situace v Egyptě stabilní a Egypt opět patří mezi oblíbené destinace na dovolenou. Místní lidé si hýčkají turisty jako v bavlnce. V každém hotelu funguje ochranka a na veřejná místa dohlíží policie nebo vojsko. Pro bezpečnost turistů je ze strany místních tedy uděláno naprosté maximum. Je pouze doporučeno dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a vyhýbat se veřejným shromážděním. V oblasti Taby je doporučeno pohybovat se pouze s autorizovaným průvodcem nebo oficiální certifikovanou cestovní kanceláří. V nejoblíbenějších egyptských letoviscích Hurghada a Marsa Alam však není čeho se obávat.

Kouzelné pobřeží Rudého moře v Egyptě

Je Maroko bezpečné?

Maroko je považováno za politicky i ekonomicky stabilní zemi, ve které jsou turisté vítáni. Obyvatelé jsou k turistům přátelští a vstřícní. Bezpečnostní situace je dle Ministerstva zahraničních věcí ČR na hlavních turistických místech a trasách v Maroku ekvivalentní situaci v hlavních městech např. západní Evropy. Maroko spolupracuje s bezpečnostními složkami evropských států i USA a stará se o to, aby bezpečnost turistů byla zajištěna. Nejoblíbenějšími letovisky pro dovolenou u moře v Maroku jsou Saidia u Středozemního moře a Agadir při Atlantském pobřeží.

Pro aktuální informace o bezpečnostní situaci v daných zemích doporučujeme navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí.

Přečtěte si také